Taline už bilieto nepažymėjimą 40 eurų bauda

Klaipėdos miesto taryba yra nustačiusi, kad viešojo transporto keleiviai turi prievolę įlipę į maršrutinį autobusą žymėti elektroninį bilietą, - nepriklausomai nuo to, ar tai terminuotasis bilietas, ar keleivis važinėja su kartiniais. Privalomas terminuotųjų bilietų žymėjimas leidžia turėti tikslesnę kelionių ir bilietų statistiką ir geriau planuoti viešojo transporto darbą. Absoliuti dauguma mūsų keleivių tos privalomos taisyklės laikosi. O tų, kurie patingėdavo pažymėti terminuotąjį bilietą komposteryje, senojo e.bilieto sistema nefiksuodavo. Kontrolės metu tokį bilietą kontrolierės skaitytuvas rodydavo kaip galiojantį. Naujoji mūsų bilieto sistema nepažymėtą terminuotąjį bilietą kontrolės metu rodo kaip negaliojantį. Kontrolierė gali vietoje pakeisti savo kontrolės prietaiso nustatymus į kitą režimą ir pasitikslinti, ar tas bilietas – nors ir nenuskaitytas komposteryje – yra galiojantis. Tačiau taip gaištamas visų keleivių laikas. Tokį naujojo e.bilieto programinį sprendinį pasirinkome neatsitiktinai. Tokia tvarka yra Estijos Talino mieste. Ten keleivis, turintis teisę važiuoti nemokamai (o nemokamai ten gali važiuoti visi, deklaravę gyvenamąją vietą Taline), baudžiamas 40 eurų bauda, jeigu to savo nemokamo bilieto nebuvo nuskaitęs. Baudžiamas dėl labai rimtos priežasties: viešojo transporto organizatoriai negali gerai planuoti savo darbo informacinėje migloje, o savivaldybei reikia tikslios panaudotų pinigų apskaitos. Palyginimui – maksimali bauda Klaipėdoje už važiavimą visai be jokio bilieto tėra tik 30 eurų. Bendrosios viešojo transporto politikos Klaipėdoje tendencijos yra tokios, kad, nors ir mažais žingsneliais, einame papildomų lengvatų ir nemokamų kelionių link. Kitiems metams miesto taryba yra suplanavusi iki 10 nemokamo važiavimo per šventes dienų. Tokiomis aplinkybėmis vis aktualesnė tampa užduotis patikimai apskaityti keleivius ir, atitinkamai, nustatyti objektyviai pagristas kompensacijų transporto sistemai iš biudžeto sumas. Artimiausiomis savaitėmis kontrolė už važiavimą nepažymėtu terminuotuoju bilietu dar nebaus. Tačiau išsiblaškiusių keleivių prašytume nelaukti tos rūsčiosios dienos „D“ ir išanksto ugdytis įprotį privalomai žymėti terminuotąjį bilietą. Juo labiau, kad naujieji oranžiniai komposteriai veikia greitai ir be trikdžių.

Popierinis, tačiau – e.bilietas

Į apyvartą išleidžiame naujo tipo popierinius bilietus. Jų forma tokia pati, kaip senojo, tačiau nugarėlėje yra greito atsako (QR) kodas. Visi esame matę, kaip prekybos centre pardavėja nuskaito prekės kainą pagal etiketėje esantį brūkšninį kodą. Naujasis bilietas veikia tokiu pat principu: nugarėlė priglaudžiama prie oranžinio skaitytuvo apačios, prie stiklinio langelio. Oranžinis komposteris nuskaito bilietą, kontrolės metu kontrolierė mato, jog bilietas yra galiojantis. Kodėl pereiname nuo įprastų popierinių bilietų prie QR bilietų? Pagrindinė priežastis – tikslesnė keleivių apskaita. Informacija apie nuskaitytą tokį popierinį bilietą iš karto atsiduria mūsų sistemoje. Mes turime ribotą autobusų ridos resursą ir todėl itin svarbu matyti, kuriame maršrute kokiu laiku kokie yra keleivių srautai. Pagal tai galime tiksliau gludinti tvarkaraščius, prireikus manevruoti talpomis – leidžiant mažesnį autobusą esant mažesniam keleivių srautui. Suprantama, ir iki šiol mes turėjome supratimą apie tuos dalykus – daugiau kaip du trečdaliai kelionių atliekama su elektroniniais bilietais, ir jų glaudimus mes matome. Tačiau naujieji popieriniai mums leis srautus matyti arti 100% tikslumo. Ypač tai aktualu masinių švenčių metu, kai popieriniais bilietais naudojasi miesto svečiai ir klaipėdiečiai, įprastai važinėjantys savo automobiliais. Nėra ko slėpti: ne visada planuodami transporto poreikį tradicinėms šventėms mes pataikydavome: būdavo, kad trūkdavo autobusų, arba atvirkščiai – jie važiuodavo pusiau tušti. Naujasis popierinis bilietas, tegu ne iš karto, tačiau kaupiantis statistikai, leis racionaliai planuoti tokiomis dienomis autobusų poreikį. Prekyboje dar yra senųjų popierinių bilietų likučiai (be QR kodų nugarėlėje). Apsisprendėme jų neišimti ir nenurašinėti – jų gamyba nepigiai kainavo. Keletą mėnesių, kol pasibaigs senieji bilietai kioskuose ir „rankose“, išliks ir senieji mechaniniai „krokodilai“. Taigi jeigu turite senąjį bilietą – žymėkite mechaniniame komposteryje. Jeigu nugarėlėje yra QR kodas – glauskite prie stiklinio langelio oranžinio skaitytuvo apačioje.

Virsmas į naująją  e.bilieto sistemą - įvyko

Naktį į pirmadienį, lapkričio 19-ąją, išjungėme senąją Klaipėdos viešojo transporto e.bilieto sistemą ir paleidome naująją. Pirmadienio ryte visi keleiviai jau glaudė bilietų korteles tik prie oranžinių komposterių. Naujojo e.bilieto sistema iš dalies jau veikė nuo balandžio mėnesio. O pirmadienio virsmas – tai paskutinis ir sudėtingiausias bilieto įdiegimo etapas: reikėjo perskaičiuoti keliasdešimtyje tūkstančių  kortelių esančius kartinius bilietus į konkrečias pinigų sumas, atsižvelgiant dar ir į tai, ar tie anksčiau pirkti bilietai buvo lengvatiniai. Su šia užduotimi susitvarkėme. Tiesa, šiek tiek vėlavo didelių duomenų masyvų perkėlimas iš senosios archaiškos (2006-ųjų metų IT sprendiniai) sistemos į naująją, ir iki pirmojo rytinio autobuso reiso pradžios perkėlimo iki galo užbaigti nepavyko, - kai kurių numerių bilietų duomenys į naująją informacinę sistemą migraciją užbaigė tik vėlyvą rytą. Taip pat gavome informacijos (kalba eina apie kelias dešimtis atvejų), kad oranžinio komposterio ekranas nerodo turimos pinigų sumos ir nežymi bilieto. Visais tais atvejais, pranešus konkretaus bilieto numerį, problemą operatyviai išsprendėme. Bilietų kontrolieriai buvo įspėti apie galimus laikinus nesklandumus ir nė vienas toks keleivis nubaustas nebuvo. Atsiprašome gerbiamųjų mūsų keleivių už tuos atvejus. Tačiau gali būti vienas kitas atvejis, kai itin skrupulingas keleivis, matydamas, jog jo bilieto komposteris nenuskaito, pirko iš vairuotojo popierinį bilietą ir taip permokėjo už kelionę. Tokiais atvejais prašome kreiptis, grąžinsime skirtumą tarp elektroninio kartinio ir popierinio bilieto kainos. Mums labai svarbus grįžtamasis ryšys su atsiskaitymo problemas patyrusiais keleiviais, todėl jų prašome susisiekti su mūsų įstaiga el. paštu bilietas@klaipedatransport.lt , laiške parašyti bilieto kortelės nugarėlėje esantį numerį ir išdėstyti problemos esmę. Paprastai tokius nesklandumus išsprendžiame distanciniu būdu ir per trumpą laiką. Atkreipiame dėmesį, jog savo bilieto paskyrą nuo šiol galima valdyti per mūsų svetainėje esantį bilieto valdymo instrumentą www.bilietas.klaipedatransport.lt. Ten galima matyti ir sumą, į kurią konvertuoti buvę kartiniai bilietai.

Keičiasi el. kartinių bilietų sistema

Šį savaitgalį „Klaipėdos keleivinis transportas“ atnaujins e.bilieto sistemą, todėl lapkričio 16-18 dienomis nebus galima platinimo vietose papildyti e.kartinių bilietų.   E.kartinių bilietų pildymo paslauga išjungiama lapkričio 15 d. (ketvirtadienį) nuo 21 val., o nuo pirmadienio, lapkričio 19 dienos, e.bilieto korteles bus galima pasipildyti pinigais, kuriais bus atsiskaitoma už visas keliones maršrutiniais autobusais, glaudžiant korteles prie naujo oranžinio bilietų skaitytuvo.   Keleiviai, kurie naudojasi pilnos kainos kartiniais e.bilietais, - o tokių yra dauguma - ir nurodytu laikotarpiu galės pasipildyti kortelę pinigais. Bet atsiskaitydami už kelionę jie kortelę turės glausti prie naujo oranžinio bilietų skaitytuvo. Pabrėžtinai atkreipiame keleivių dėmesį, jog oranžiniai skaitytuvai iki lapkričio 19 dienos nuskaitys pinigus tik už visos kainos kelionės bilietą (0,58 Eur), o geltonieji skaitytuvai nuskaitys esamus e.kartinius.   Atnaujinant sistemą, sekmadienio naktį, esami e.kartinių bilietų likučiai bus konvertuoti į pinigus, kuriuos nuskaitys oranžinis komposteris. Minėtu laikotarpiu galimi laikini sutrikimai nuskaitant e.bilieto korteles. Atsiprašome dėl galimų nepatogumų ir maloniai prašome reikalingas papildymo operacijas atlikti iš anksto arba jau pasibaigus atnaujinimo darbams. Jei kiltų klausimų ar prireiktų pagalbos, informaciją suteiksime telefonu +8 800 12344, taip pat galima kreiptis el. paštu sekretoriatas@klaipedatransport.lt. Daugiau informacijos - www.klaipedatransport.lt. Perėjimo prie naujojo elektroninio bilieto sistemos metu taip pat nuo 2018 11 15 laikinai išjungiame bilietų pildymo puslapį savo svetainėje - bilietas.klaipedatransport.lt. Klaipėdos miesto viešojo transporto sistema pirmoji Lietuvoje pereina prie naujos kartos elektroninio bilieto. Bilietą diegiame palaipsniui: nuo pavasario naujuoju bilietu jau galima atsiskaityti miesto maršrutiniuose taksi. Jau mėnesį ir autobusuose oranžiniai skaitytuvai nuskaito visų rūšių terminuotuosius bilietus (kelių dienų, mėnesio, pusmečio, metinius, zoninius). Per tą laiką esame užfiksavę 105 000 transakcijų: mūsų apskaičiavimu, oranžinius skaitytuvus jau atrado ketvirtadalis keleivių, kurie naudojasi terminuotaisiais bilietais. Naktį į pirmadienį, lapkričio 19-ąją, išjungsime senąją bilieto sistemą ir paleisime naująją.    

Nuo pirmadienio kortelę reikės glausti tik prie oranžinio skaitytuvo

Nuo pirmadienio, lapkričio 19-osios, Klaipėdos viešojo transporto sistema pereina prie naujojo elektroninio bilieto sistemos. Kas keičiasi visiems e.bilieto naudotojams? Visi elektroniniu bilietu besinaudojantys autobusų keleiviai nuo pirmadienio turimą bilieto kortelę privalo glausti tik prie oranžinio skaitytuvo. Geltonieji skaitytuvai bus išjungti. Kam nesikeičia niekas? Tik su popieriniais bilietais važinėjantys keleiviai ir toliau savo bilietus pažymi mechaniniuose komposteriuose (“krokodiluose”). Niekas, išskyrus paminėtą žymėjimą jau prie kito skaitytuvo, nesikeičia ir terminuotuojų bilietų naudotojams. Kas keičiasi su e.kartiniais važinėjusiems keleiviams? Naktį į pirmadienį perskaičiuosime tokių keleivių kortelėse esančių bilietų skaičių į pinigus. Pavyzdžiui, jeigu keleivis kortelėje turėjo 4 visos kainos bilietus, jo sąskaitoje atsiras 58ctx4=2,32 Eur. Lygiai taip į pinigus bus pervesti ir turimi lengvatiniai bilietai. Sistema pervedus bilietus į pinigus atpažins, jog kortelėje buvo, tarkim, bilietai su 50 proc. nuolaida ir komposteris tuo atveju nuskaitys ne 58, o 29 centus. Kortelę (tiksliau sakant – savo sąskaitą, kuri susieta su kortele) toks keleivis pildys ne bilietais, o pinigų suma. Pildant platinimo vietoje privalu nurodyti, ar galioja kokia nors lengvata - turima 50 ar 80 proc. nuolaida. Tai svarbu, nes nuo to priklauso, kokią sumą oranžinis skaitytuvas miesto autobusų maršrute važiuojant nuskaitys: 58, 29 ar 12 centų. Pinigais savo sąskaitą bus galima pasipildyti ir internetu. Nuolaidos (lengvatos) tipą bus taip pat galima nustatyti / keisti pačiam naudotojui, pildant pinigais internetu. Įgudusiems naudotojams atsiranda ir kitos naujojo bilieto galimybės: dienos kelionių optimizatorius, galimybė pirkti “draugo bilietą”, turint pakankamą pinigų atsiskaityti važiuojant kitų rūšių vieningoje sistemoje esančiose transporto priemonėse. Detaliau naujojo e.bilieto teikiamos galimybės yra aprašytos mūsų puslapyje. Kas pasikeis, jeigu važinėjotės su darbo dienų terminuotuoju ir kartiniais bilietais? Kaip ir iki šiol, darbo dienomis komposteris fiksuos turimą terminuotąjį bilietą, o poilsio ir šventinėmis dienomis nuskaičiuos kartinės kelionės kainą nuo turimos pinigų sumos. Kur tiksliai prie oranžinio komposterio reikės glausti kortelę? E. bilieto kortelę reikės glausti komposterio viduryje (po ekranu), ten, kur kur šviečia kortelės simbolis.   Ką priglaudę matysime ekrane? Jei yra nuskaitomas galiojantis terminuotas bilietas arba sąskaitoje buvo pakankamas pinigų likutis kartiniam bilietui – komposteris švies 4 žaliomis lemputėmis, girdėsis vienas garsinis signalas. Ekrane bus parodoma informacija apie terminuotojo bilieto galiojimą arba nuskaityto vienkartinio bilieto kainą. Ką reiškia nušvitusios raudonos lemputės? Jei kortelė neturi galiojančio terminuoto bilieto arba nepakanka pinigų - komposteris šviečia 4 raudonomis lemputėmis, girdisi du garsiniai signalai ir ekrane parodoma, kad nėra galiojančio bilieto arba nepakankamas pinigų likutis sąskaitoje. Kur kreiptis prireikus paaiškinimo? Jei kiltų klausimų ar prireiktų pagalbos, informaciją suteiksime telefonu +8 800 12344, taip pat galima kreiptis  el. paštu sekretoriatas@klaipedatransport.lt. Daugiau informacijos - www.klaipedatransport.lt. VšĮ “Klaipėdos keleivinis transportas” informacija

Pradedame testuoti oranžinius komposterius

  Nuo vakar vakaro kai kuriuose autobusuose oranžinių komposterių ekranuose jau degė užrašas, jog jie veikia. Oranžiniai visuose miesto autobusuose turėtų būti įjungti iki šios savaitės pabaigos. Tačiau lygia greta veikia ir dar mėnesį veiks senieji geltonieji komposteriai. Keleiviams kol kas niekas nesikeičia: jie kaip ir anksčiau e. bilieto korteles gali žymėti geltonuosiuose. Mėnesio pereinamasis laikotarpis mums reikalingas dėl to, kad yra itin didelė darbų apimtis etapiškai perkeliant bilietų duomenų bazes iš senojo elektroninio bilieto sistemos į naująją, - didelį dramblį galima suvalgyti tik mažais gabaliukais. Taigi nuo šios savaitės nuosekliai didinsime funkcines naujojo bilieto galimybes oranžiniuose komposteriuose. Kokius bilietus artimiausiu metu jau galima žymėti oranžiniuose komposteriuose? Terminuotuosius (miesto mėnesio, metų, pusmečio, II ir III zonų mėnesio bilietus). Oranžiniuose taip pat galima atsiskaityti už kelionę ir iš elektroninės piniginės (kai e bilieto kortelė pildoma pinigais). Pastaroji galimybė aktuali tiems keleiviams, kurie iš e, piniginės dabar atsiskaito už kelionę maršrutiniu taksi: jiems nereikės atskirai pirkti autobuso elektroninių kartinių bilietų. Tuo pačiu atkreipiame dėmesį, jog jeigu kortelės paskyroje yra galiojantis terminuotasis autobuso bilietas ir elektroninė piniginė (tokių kortelių yra mažiau vieno procento), kol kas galimi atvejai, kad oranžinis komposteris nuskaitys ne terminuotąjį bilietą, o pinigus. Taigi tokią kortelę kol kas glauskite TIK prie geltonojo komposterio.   Bet kuriuo atveju, nekorektiškai nuskaityti nuo elektroninės piniginės pinigai bus grąžinti į sąskaitą.    Prie kurio komposterio glausti kortelę, jeigu į ją įrašyti tik kartiniai bilietai? Kol kas – tik prie geltonojo komposterio. Prašytume mūsų įgudusių, išmanių keleivių, kurie naudojasi tik terminuotaisiais bilietais, padėti testuoti naujųjų oranžinių komposterių veikimą. Kuo didesnis bus tranzakcijų skaičius, tuo greičiau mes aptiksime tobulintinas naujosios sistemos dalis ir jas sutvarkysime iki nepriekaištingo veikimo. Išsitestavę ir sutvarkę terminuotųjų bilietų žymėjimą, jau netrukus, lapkričio mėn. pradžioje, planuojame į naują sistemą įkelti ir elektroninius kartinius bilietus. Taip pat atkreipiame dėmesį, jog dar kurį laiką informacinėse švieslentėse dubliuosis informacija apie atvažiuojančius autobusus. Mat dabar jau vienu metu jau pradeda veikti dvi bilietų sistemos, o jos abi funkciškai yra susietos ir su su eismo informacijos skelbimu. Kitą savaitę, progresuojant duomenų bazės migracijai iš senosios į naująją sistemą, vieną bilietų sistemą „atrišime“ nuo informacijos skelbimo ir tokio dubliavimo nebeliks. Naujojo bilieto diegimas vyksta sėkmingai, neatsiliekant nuo grafiko, pagal kurį jau nuo lapkričio 15 dienos už kelionę bus galima atsiskaityti žymint oranžiniuose komposteriuose e. bilieto kortelę su terminuotu bilietu arba nuskaičiuojant kelionės kainą nuo elektroninės piniginės.              

Dienos klausimas

NUO 11.19 IŠJUNGUS SENĄ E.BILIETO SISTEMĄ KORTELES JAU REIKIA GLAUSTI TIK PRIE ORANŽINIO KOMPOSTERIO. AR JAU PRIPRATOTE PRIE NAUJŲJŲ KOMPOSTERIŲ: