Naujienų archyvas

Taline už bilieto nepažymėjimą 40 eurų bauda

Klaipėdos miesto taryba yra nustačiusi, kad viešojo transporto keleiviai turi prievolę įlipę į maršrutinį autobusą žymėti elektroninį bilietą, - nepriklausomai nuo to, ar tai terminuotasis bilietas, ar keleivis važinėja su kartiniais. Privalomas terminuotųjų bilietų žymėjimas leidžia turėti tikslesnę kelionių ir bilietų statistiką ir geriau planuoti viešojo transporto darbą. Absoliuti dauguma mūsų keleivių tos privalomos taisyklės laikosi. O tų, kurie patingėdavo pažymėti terminuotąjį bilietą komposteryje, senojo e.bilieto sistema nefiksuodavo. Kontrolės metu tokį bilietą kontrolierės skaitytuvas rodydavo kaip galiojantį. Naujoji mūsų bilieto sistema nepažymėtą terminuotąjį bilietą kontrolės metu rodo kaip negaliojantį. Kontrolierė gali vietoje pakeisti savo kontrolės prietaiso nustatymus į kitą režimą ir pasitikslinti, ar tas bilietas – nors ir nenuskaitytas komposteryje – yra galiojantis. Tačiau taip gaištamas visų keleivių laikas. Tokį naujojo e.bilieto programinį sprendinį pasirinkome neatsitiktinai. Tokia tvarka yra Estijos Talino mieste. Ten keleivis, turintis teisę važiuoti nemokamai (o nemokamai ten gali važiuoti visi, deklaravę gyvenamąją vietą Taline), baudžiamas 40 eurų bauda, jeigu to savo nemokamo bilieto nebuvo nuskaitęs. Baudžiamas dėl labai rimtos priežasties: viešojo transporto organizatoriai negali gerai planuoti savo darbo informacinėje migloje, o savivaldybei reikia tikslios panaudotų pinigų apskaitos. Palyginimui – maksimali bauda Klaipėdoje už važiavimą visai be jokio bilieto tėra tik 30 eurų. Bendrosios viešojo transporto politikos Klaipėdoje tendencijos yra tokios, kad, nors ir mažais žingsneliais, einame papildomų lengvatų ir nemokamų kelionių link. Kitiems metams miesto taryba yra suplanavusi iki 10 nemokamo važiavimo per šventes dienų. Tokiomis aplinkybėmis vis aktualesnė tampa užduotis patikimai apskaityti keleivius ir, atitinkamai, nustatyti objektyviai pagristas kompensacijų transporto sistemai iš biudžeto sumas. Artimiausiomis savaitėmis kontrolė už važiavimą nepažymėtu terminuotuoju bilietu dar nebaus. Tačiau išsiblaškiusių keleivių prašytume nelaukti tos rūsčiosios dienos „D“ ir išanksto ugdytis įprotį privalomai žymėti terminuotąjį bilietą. Juo labiau, kad naujieji oranžiniai komposteriai veikia greitai ir be trikdžių.

Popierinis, tačiau – e.bilietas

Į apyvartą išleidžiame naujo tipo popierinius bilietus. Jų forma tokia pati, kaip senojo, tačiau nugarėlėje yra greito atsako (QR) kodas. Visi esame matę, kaip prekybos centre pardavėja nuskaito prekės kainą pagal etiketėje esantį brūkšninį kodą. Naujasis bilietas veikia tokiu pat principu: nugarėlė priglaudžiama prie oranžinio skaitytuvo apačios, prie stiklinio langelio. Oranžinis komposteris nuskaito bilietą, kontrolės metu kontrolierė mato, jog bilietas yra galiojantis. Kodėl pereiname nuo įprastų popierinių bilietų prie QR bilietų? Pagrindinė priežastis – tikslesnė keleivių apskaita. Informacija apie nuskaitytą tokį popierinį bilietą iš karto atsiduria mūsų sistemoje. Mes turime ribotą autobusų ridos resursą ir todėl itin svarbu matyti, kuriame maršrute kokiu laiku kokie yra keleivių srautai. Pagal tai galime tiksliau gludinti tvarkaraščius, prireikus manevruoti talpomis – leidžiant mažesnį autobusą esant mažesniam keleivių srautui. Suprantama, ir iki šiol mes turėjome supratimą apie tuos dalykus – daugiau kaip du trečdaliai kelionių atliekama su elektroniniais bilietais, ir jų glaudimus mes matome. Tačiau naujieji popieriniai mums leis srautus matyti arti 100% tikslumo. Ypač tai aktualu masinių švenčių metu, kai popieriniais bilietais naudojasi miesto svečiai ir klaipėdiečiai, įprastai važinėjantys savo automobiliais. Nėra ko slėpti: ne visada planuodami transporto poreikį tradicinėms šventėms mes pataikydavome: būdavo, kad trūkdavo autobusų, arba atvirkščiai – jie važiuodavo pusiau tušti. Naujasis popierinis bilietas, tegu ne iš karto, tačiau kaupiantis statistikai, leis racionaliai planuoti tokiomis dienomis autobusų poreikį. Prekyboje dar yra senųjų popierinių bilietų likučiai (be QR kodų nugarėlėje). Apsisprendėme jų neišimti ir nenurašinėti – jų gamyba nepigiai kainavo. Keletą mėnesių, kol pasibaigs senieji bilietai kioskuose ir „rankose“, išliks ir senieji mechaniniai „krokodilai“. Taigi jeigu turite senąjį bilietą – žymėkite mechaniniame komposteryje. Jeigu nugarėlėje yra QR kodas – glauskite prie stiklinio langelio oranžinio skaitytuvo apačioje.

Virsmas į naująją  e.bilieto sistemą - įvyko

Naktį į pirmadienį, lapkričio 19-ąją, išjungėme senąją Klaipėdos viešojo transporto e.bilieto sistemą ir paleidome naująją. Pirmadienio ryte visi keleiviai jau glaudė bilietų korteles tik prie oranžinių komposterių. Naujojo e.bilieto sistema iš dalies jau veikė nuo balandžio mėnesio. O pirmadienio virsmas – tai paskutinis ir sudėtingiausias bilieto įdiegimo etapas: reikėjo perskaičiuoti keliasdešimtyje tūkstančių  kortelių esančius kartinius bilietus į konkrečias pinigų sumas, atsižvelgiant dar ir į tai, ar tie anksčiau pirkti bilietai buvo lengvatiniai. Su šia užduotimi susitvarkėme. Tiesa, šiek tiek vėlavo didelių duomenų masyvų perkėlimas iš senosios archaiškos (2006-ųjų metų IT sprendiniai) sistemos į naująją, ir iki pirmojo rytinio autobuso reiso pradžios perkėlimo iki galo užbaigti nepavyko, - kai kurių numerių bilietų duomenys į naująją informacinę sistemą migraciją užbaigė tik vėlyvą rytą. Taip pat gavome informacijos (kalba eina apie kelias dešimtis atvejų), kad oranžinio komposterio ekranas nerodo turimos pinigų sumos ir nežymi bilieto. Visais tais atvejais, pranešus konkretaus bilieto numerį, problemą operatyviai išsprendėme. Bilietų kontrolieriai buvo įspėti apie galimus laikinus nesklandumus ir nė vienas toks keleivis nubaustas nebuvo. Atsiprašome gerbiamųjų mūsų keleivių už tuos atvejus. Tačiau gali būti vienas kitas atvejis, kai itin skrupulingas keleivis, matydamas, jog jo bilieto komposteris nenuskaito, pirko iš vairuotojo popierinį bilietą ir taip permokėjo už kelionę. Tokiais atvejais prašome kreiptis, grąžinsime skirtumą tarp elektroninio kartinio ir popierinio bilieto kainos. Mums labai svarbus grįžtamasis ryšys su atsiskaitymo problemas patyrusiais keleiviais, todėl jų prašome susisiekti su mūsų įstaiga el. paštu bilietas@klaipedatransport.lt , laiške parašyti bilieto kortelės nugarėlėje esantį numerį ir išdėstyti problemos esmę. Paprastai tokius nesklandumus išsprendžiame distanciniu būdu ir per trumpą laiką. Atkreipiame dėmesį, jog savo bilieto paskyrą nuo šiol galima valdyti per mūsų svetainėje esantį bilieto valdymo instrumentą www.bilietas.klaipedatransport.lt. Ten galima matyti ir sumą, į kurią konvertuoti buvę kartiniai bilietai.